Netflix Yapımı Sense8’in Konusu, İzlenir mi?

Sense8 Konusu

Sense8 dizisi Netflix yapımı bilim kurgu ve dram temalı dizidir.  Dizinin konusu ise farklı coğrafyalarda yaşayan 8 kişinin birbirini anlamsız bir şekilde hissetmesiyle ayni bilgi ve zihinleri paylaşmasıyla olaylar başlar. San Francisco, Mexico City, Berlin, Seoul, Mumbai ve Nairobi’de bulunan dizinin ana karakterleri tek bir ruha bürünerek birbirlerinin yeteneklerini paylaş bildiklerini farkettiklerinde bazıları bir araya gelmek isterken bazıları da birbirini öldürmek isteyecektir.

Sense8 İzlenir mi?

Sense8 dizisi her ne kadar bilim kurgu olarak tanımlanırsa da aslında fantastik ve dram daha ağırlıklı. Ayni zaman da dizi karakterlerinin cinsiyet tanımları da farklı.  Ancak Netflixin en büyük yapımlarında biri ve 8 farklı ülke de çekimleri yapılıyor. İste herkesin izlemeye doyamadığı Sense8 dizisini izlemek için 4 sebep:

  • 8 farklı karakter yapısı alışılmışın dışında. Trans Hacker Nomi, Chicago Polisi Will, eşcinsel dizi aktristi Lito, Süper yıldız Riley, Koreli iş kadını Sun, Hindistanlı eczacı Kala, Alman hırsız Wolfgang ve otobüs şoförü Capheus.
  • Dizide ki şehirlerin kültürlerini ve sokak yaşantısını alaycı olmadan seyirciye anlamlı şekilde aktarılması
  • İzlerken “hissederek” yapay olmadan izleyeceksiniz
  • LGBT destekçilerinin beğenisini kazanmıştır

Tüm bunların yanında olumsuz yorumlarda yok değil. Diziyi izlerken ağır işleyiş yüzünden sıkılanlar var ve çok fazla cinsellik sahnesi de biraz rahatsız edici. Ayrıca dizi de suç oranlarının fazlasıyla göz önüne sokulması da diğer olumsuz bir etken. Değişik cinsel kimlikler ve görüşlerin bir araya gelip kaos ortamı yaratması da biraz yapay gelebiliyor insanlara. Her farklı görüşün hiçbir ortak noktası yokmuş gibi sadece cinsellik üzerinden ortak noktada buluşturulması ise milenyum çağının bel altına fazla bağlanmasını ve bilinçaltına yerleştirilmesi de rahatsız edici bulunuyor.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*